Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy
Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy został utworzony dnia 1 kwietnia 1950 roku. Jako jedna z największych jednostek naukowych o zasięgu ogólnokrajowym, realizuje politykę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakresie produkcji zwierzęcej i kształtowania środowiska rolniczego. Instytut posiada status Państwowego Instytutu Badawczego od 23 listopada 2006 roku.
Instytut posiada najwyższą kategorię naukową A+ (2022–2025) i uprawnienia do nadawania stopni naukowych w dyscyplinie zootechnika i rybactwo. Współpracuje z ośrodkami naukowymi i partnerami z kraju i zagranicy.
Od ponad siedmiu dekad Instytut wyznacza kierunki rozwoju produkcji zwierzęcej w Polsce. Działa na rzecz dobrostanu zwierząt, ochrony środowiska, zachowania bioróżnorodności i ochrony zagrożonych ras zwierząt gospodarskich. Program badawczy Instytutu realizowany jest w 10 zakładach naukowych, prowadzących badania naukowe, prace B+R, wdrożeniowe, upowszechnieniowe i szkolenia.

